Ent207223 1 B7 E3 E F8 A F95 C7 A A52 F2 B2 F2 B34402819
2025-04-23
Massey Ferguson vinder international designpris

Massey Ferguson 5M-serien vinder den anerkendte Red Dot Award: Product Design 2025.

 

Agcos MF 5M-serie har modtaget den prestigefyldte Red Dot Award: Product Design 2025.

Prisen bedømmes af en international jury bestående af 43 fagfolk fra 21 forskellige lande, og den nye MF 5M blev udvalgt på grund af sin usædvanligt høje designkvalitet.

 

- Vi er taknemmelige over for juryen for denne værdifulde pris, som bekræfter det innovative og førsteklasses design på en af de mest solgte MF-serier i verden, siger Jérôme Aubrion, Marketingdirektør hos Massey Ferguson, Europa og Mellemøsten.

- At komme sejrrigt ud af en så prestigefyldt konkurrence er et vidnesbyrd om MF 5M-serien og dens præstation inden for både æstetik og funktionalitet. Det beviser, at MF 5M kombinerer de nyeste udviklinger inden for produktdesign med enkle og tilgængelige funktioner, der sikrer ydeevne og effektivitet for alle typer landmænd - til den bedste pris, afslutter marketingsdirektøren.

Den prisvenlige allround-traktorMF 5M-traktorerne har det nyeste smarte Massey Ferguson-design, som man nu også kender fra de mere avancerede S-serie modeller.

Designet inkluderer blandt andet en diamantgrå kabine og den karakteristiske "sabre-linje" med det nye modellogo på siden af motorhjelmen, samt en sort, ribbet frontgrill, skriver Agco i en pressemeddelelse.

De seks modeller i serien er udstyret med de nyeste firecylindrede Agco Power-motorer, som opfylder de strengeste Stage V-emissionskrav, takket være det prisvindende "All-in-One"-emissionssystem.

Systemet er placeret under kabinen, og udstødningen er integreret med kabinens højre frontstolpe, hvilket giver fremragende udsyn hele vejen rundt.

Koblingsfri betjening

Alle traktorer i MF 5M-serien leveres med den effektive Dyna-4-transmission, som giver koblingsfri betjening af 16 fremadgående og 16 bakgear, samt en Eco-topfart på 40 km/t.

Et åbent hydrauliksystem på 58 liter/minut er standard på MF 5M-serien, mens et system på 100 liter/minut fås som ekstraudstyr.

Desuden er MF 5M-serien særligt effektiv til opgaver med frontlæsser.

Den er fuldt kompatibel med et bredt udvalg af fabriksmonterede læssere og tilbyder fremragende manøvredygtighed takket være en venderadius på 4,65 meter og valget mellem mekaniske eller elektriske joysticks.

FLERE NYHEDER